Нарухито

цар на Јапонија

Нарухито (јапонски: 徳仁; р. 23 февруари 1960) — цар на Јапонија, поставен откако на 1 мај 2019 година, абдицирал неговиот татко, Акихито. Со неговото доаѓање на престолот отпочнало раздобјето во јапонската историја наречено Рејва.

Нарухито
Нарухито во 2019
126. Цар на Јапонија
На престол1 мај 2019 –
Крунисување22 октомври 2019
ПретходникАкихито
Премиери
Роден(а)23 февруари 1960 (1960-02-23) (63 г.)
Токио, Јапонија
СопружникМасако
Полно име
Нарухито (јапонски: 徳仁)
Era name and dates
Реива: 1 мај 2019 –
ja徳仁
ДинастијаЦарско семејство
ТаткоАкихито
МајкаМичико
Вероисповедшинтоизам