Чарлс III

крал на Обединетото Кралство
(Пренасочено од Чарлс (принц од Велс))

Чарлс III (англиски: Charles III, роден Charles Philip Arthur George) — крал на Обединетото Кралство. Тој е најстариот син на Елизабета II и принцот Филип.

Чарлс III
Началник на Комонвелтот
Чарлс III, тогашен принц од Велс, во 2021
Крал на Комонвелтот
На престолод 8 септември 2022
Крунисување6 Мај 2023
ПретходникЕлизабета II
ПрестолонаследникВилијам, Принц од Велс
ПремиериЛиз Трас
Роден(а)14 ноември 1948(1948-11-14)(75 г.)
Бакингемска палата, Вестминстер, Обединето Кралство
СопружникДијана (в. 1981–96)
Камила (в. 2005)
Деца
Полно име
Чарлс Филип Артур Џорџ
ДинастијаДинастија Виндзор
Гликсбурговци
ДинастијаВиндзор
ТаткоФилип
МајкаЕлизабета II
ВероисповедЦрква на Англија и Црква на Шкотска

До наследувањето на престолот ја носел титулата принц од Велс и војвода од Ротси. Од бракот со својата прва сопруга Дијана има два сина: Вилијам и Хари. Во 2005 г. стапил во брак со Камила и останал престолонаследник сè до смртта на неговата мајка, со што бил најдолго прстолонаследник во историјата на британската монархија.

Крунисан е на 6 мај 2023 г. во Вестминстерската опатија во Лондон заедно со сопругата, кралицата Камила.