Црква (Водоврати)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Цркваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани. Претставува средновековна црква и некропола. Западно од селото, во нивата на Ј. Кришан (учителка), има грамади од градежен материјал и, според изворното предание, остатоци од средновековна црква. Во непосредната близина, во профилот има видливи гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°34′56″N 21°52′45″E / 41.58222° СГШ; 21.87917° ИГД / 41.58222; 21.87917Координати: 41°34′56″N 21°52′45″E / 41.58222° СГШ; 21.87917° ИГД / 41.58222; 21.87917
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069