Мелништа (Водоврати)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Мелништа


Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мелништа археолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 1,5 км југоисточно од селото, на десната страна од патот Градско-Водоврати, и на десниот брег на Водовратска Река, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, водоводни цевки - тубулуси, и градежен материјал. На северниот крај на локалитетот има видливи гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069