Црквиште (Водоврати)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште


Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува осамен наод од римско време.

Пред селската џамија има база од бел мермер со старогрчки натпис. Во еден од надворешните ѕидови на џамијата е вѕидана мермерна стела украсена со розета. Според податоците добиени од месното население,спомениците се донесени од локалитетот Видин Град.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069