Главје (Водоврати)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Главје


Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

 населба


Период неолитско време
железно време
Портал „Археологија“

Главје археолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува населба од неолитско време.

Населба од неолитското време. На 500 м североисточно од селото, на десниот брег на Водовратска Река, на блага падина од околу 0,4 хектара,што се спушта кон реката, се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба и фина фактура, како и сликани.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069