Цветанка Чавлеска

Цветанка Чавлеска (р. 15 февруари 1956 година во Прилеп) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Во 1982 година се вработува во "Народен театар "Војдан Чернодрински" Прилеп, и работи се до нејзиното пензионирање во 2023 година.

Цветанка Чавлеска
Роден 15 февруари 1956.(1956-02-15)(67 г.)
Прилеп
Националност Македонска
Познат по улогите во:
Авантурите на Итар Пејо
Тврдокорни
Салон Хармони
Последниот фалцер
Занимање глумица

Филмографија уреди

Чавлеска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
1998 Салон Хармони ТВ-серија Цанејца
2001 Прашина ТВ-филм Жената
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Циганката
2007-2008 Збогум Румелија ТВ-серија Селанка
2013 Тврдокорни ТВ-серија Газдарицата
2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Цанејца
2014 Приказни од животот ТВ-серија Бети
2015 Три во едно ТВ-филм
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Обожение ТВ-филм Бабата

Наводи уреди

  1. „Cvetanka Cavleska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.