Новогард

град во Западнопоморското Војводство, Полска

Новогард (полски: Nowogard, германски: Naugard; кашупски: Nowògard) — град во Голењувскиот Округ на Западнопоморското Војводство, северозападна Полска. Населението брои 16.756 жители (2017).[1]

Новогард
Nowogard
Градскиот дом во Новогард
Градскиот дом во Новогард
Грб на Новогард
Земја Полска
ВојводствоЗападнопоморско
ОкругГолењувски
ОпштинаНовогард
Површина
 • Вкупна12,6 км2 (49 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно16.756
 • Густина1.330/км2 (3,400/ми2)
Пошт. бр.72–200
Мреж. местоnowogard.pl

Име уреди

Името е кованка од зборовите нови и гард, што значи град на некогашниот поморски јазик.

Местоположба уреди

Градот се наоѓа на 60 км североисточно од Шчеќин и 55 км јужно од балтичкиот брег.

Историја уреди

Местото настанало како средновековно утврдување (град)[2] и првпат споменува во 1268 г. како Ногарт во повелбата на поморскиот кнез Барним I, со која местото ѝ се предава на Каминската епископија како нејзин посед. Тука епископите подигнале замок.[2] Во 1274 г. гратчето и околината биле под управа на Ото фон Еберштајн и останале во сопственост на семејството сè до 1663 г. Во 1309 г. Новогард е прогласен за град, усвојувајќи ги германските закони.

Во првата половина на XIV век се подигнати утврдувања со долгнавесто пазариште во средината. Тука е подигната управната зграда и црквата. По смртта на последниот член на семејството Еберштајновци, во 1663 г. Нојгард му припаднал на Ернст Богуслав Крој, а во 1684 г. прешол во владение на изборни кнезови на Бранденбург.[2]

Во Источнопоморската операција за време на Втората светска војна, Црвената армија разурнала околу 60 отсто од градот.[2] На 5 март 1945 г. градот е зазеден од советската војска и предаден на Полска. Населението е истерано или пребегало, а на негово место се населени Полјаци.

Знаменитости уреди

Главна знаменитост на Новогард е големото езеро кое се протега до градскиот центар. Долго е 2,7 км, а широко 620 м. Непосредната околина на градот е пошумена.

Познати личности уреди

  • Фридрих Михаел Цајгенхаген (1694 – 1776) — германски свештеник court preacher of британскиот крал Џорџ I

Збратимени градови уреди

Новогард е збратимен со следниве градови:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Податоци за Новогард на 31 декември 2017 г. — Полска во бројки (полски)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 nowogard.pl (полски)

Надворешни врски уреди

53°39′N 15°07′E / 53.650° СГШ; 15.117° ИГД / 53.650; 15.117