Фудбал на Летните олимписки игри 1948


Фудбалот на Летните олимписки игри 1948 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 18 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 1948
Податоци за првенството
ЗемјаОбединето Кралство
Датум на одржување26 јули – 13 август
Екипи18 (од 5 конфедерации)
Стадиони13 (во 13 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Шведска (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Југославија
Трето место Bronze medal blank.svg Данска
Статистики на првенството
Број на натпревари18
Постигнати голови102 (5.67 по натпревар)
1936
1952

Првото место го освоила репрезентацијата на Шведска, второто Југославија и третото Данска.

РезултатиУреди

Прелиминарна фазаУреди

26 јули 1948
18:00
Луксембург   6–0   Авганистан Голдстоун граунд, Брајтон
Гледачи: 5,000
Извештај

26 јули 1948
18:00
Холандија   3–1   Ирска Фратон парк, Портсмут
Гледачи: 8,000
Извештај

Прва фазаУреди

31 јули 1948
18:30
Југославија   6–1   Луксембург Крејвен котиџ, Фулам
Гледачи: 7,000
Извештај

31 јули 1948
18:30
Данска   3–1 (продолжение)   Египет Селхерст Парк, Саут Норвуд
Гледачи: 12,000
Извештај

31 јули 1948
18:30
Обединето Кралство   4–3 (aet)   Холандија Стадион Арсенал, Хајбери
Гледачи: 21,000
Извештај

31 јули 1948
18:30
Франција   2–1   Индија Лин Роуд стадион, Илфорд
Гледачи: 17,000
Извештај

2 август 1948
18:30
Турција   4–0   Кина Грин Понд Роуд, Валтамсто
Гледачи: 3,000
Извештај

2 август 1948
18:30
Шведска   3–0   Австрија Вајт Харт Лејн , Тотенхем
Гледачи: 9,514
Извештај

2 август 1948
18:30
Јужна Кореја   5–3   Мексико Чемпион хил, Далвич
Гледачи: 6,500
Извештај

2 август 1948
18:30
Италија   9–0   САД Грифин парк, Брентфорд
Гледачи: 20,000
Извештај

ЧетвртфиналеУреди

5 август 1948
18:30
Југославија   3–1   Турција Lynn Road Stadium, Ilford
Гледачи: 8,000
Извештај

5 август 1948
18:30
Шведска   12–0   Јужна Кореја Селхерст Парк, Саут Норвуд
Гледачи: 7,110
Извештај

5 август 1948
18:30
Обединето Кралство   1–0   Франција Крејвен котиџ, Фулам
Гледачи: 25,000
Извештај

5 август 1948
18:30
Данска   5–3   Италија Стадион Арсенал, Хајбери
Гледачи: 25,000
Извештај

ПолуфиналеУреди

10 август 1948
18:30
Шведска   4–2   Данска Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 20,000
Извештај

11 август 1948
18:30
Обединето Кралство   1–3   Југославија Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 40,000
Извештај

БронзаУреди

13 август 1948
14:00
Обединето Кралство   3–5   Данска Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 50,000
Извештај

ЗлатоУреди

13 август 1948
18:30
Шведска   3–1   Југославија Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 60,000
Извештај

Последна фазаУреди

  Прелиминарна фаза Прва фаза Четвртфинале Полуфинале Финале
                                               
   
   
     Југославија 6  
       Луксембург 1  
   Луксембург 6
   Авганистан 0  
     Југославија 3  
     Турција 1  
   
   
     Турција 4
       Кина 0  
 
   
     Југославија 5  
     Обединето Кралство 3  
   
   
     Обединето Кралство (Продолжение) 4
       Холандија 3  
   Холандија 3
   Ирска 1  
     Обединето Кралство 1
     Франција 0  
   
   
     Франција 2
       Индија 1  
 
   
   Југославија 1
   Шведска 3
   
   
     Шведска 3  
       Австрија 0  
 
   
     Шведска 12  
     Јужна Кореја 0  
   
   
     Јужна Кореја 5
       Мексико 3  
 
   
     Шведска 4
     Данска 2  
   
   
     Данска (Продолжение) 3
       Египет 2  
 
   
     Данска 5       
     Италија 3         
   
   
     Италија 9
       САД 0  
 
   

НаводиУреди