Фирстенау (германски: Fürstenau; долногермански: Fösnau) — мал град во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 40 километри северозападно од безокружниот град Оснабрик и 25 километри источно од Линген.

Фирстенау

Fürstenau

Градската порта Хоес Тор
Градската порта Хоес Тор
Грб на Фирстенау
Фирстенау is located in Германија
Фирстенау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Фирстенау
Градоначалник Ернст Емке (СДП)
Основни податоци
Површина 78,62 км2
Надм. височина 52 м
Население 9.520 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49584
Повик. бр. 05901
Портал www.fuerstenau.de
Местоположба на градот Фирстенау во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°31′0″N 7°40′0″E / 52.51667° СГШ; 7.66667° ИГД / 52.51667; 7.66667Координати: 52°31′0″N 7°40′0″E / 52.51667° СГШ; 7.66667° ИГД / 52.51667; 7.66667

Градот претставува административно седиште на истоимената општинската заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Фирстенау се наоѓа југозападно од Анкумер Хее.

Градски единициУреди

Денешниот град Фирстенау бил основан на 1 јули 1972 година со административната реформа во Долна Саксонија од стариот град Фирстенау и местата Холенстеде, Швагсторф и Зетруп. Сите градски единици припаѓале до 30 јуни 1972 година на округот Берзенбрик, а по неговото распуштање на округот Оснабрик.

 1. Фирстенау
 2. Холенстеде
 3. Швагсторф
 4. Зетруп

КлимаУреди

Градот е под влијание на мешана морска клима со влажни северозападни ветришта од Северното Море. Годишна просечна температура на воздухот изнесува од 8,5 до 9,0 °C и паѓаат околу 616 милиметри врнежи. Најтопли месеци се јули и август со просечни температури од 17,2, односно од 16,9 °C, додека најладни месеци се јануари и февруари со 1,6, односно 2,2 °C во просек. Најмногу врнежи паѓаат во месеците јуни и јули со просечно 69 односно 75 милиметри, додека најсуви месеци се февруари и март со просечни 36, односно 42 милиметри.

Клима на Фирстенау
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна температура (°C) 1,6 2,2 4,8 8,2 12,9 15,9 17,2 16,9 14,0 10,2 5,6 2,8 9,4
Просечно кол. врнежи (мм) 43 36 42 39 50 69 75 68 46 56 43 49 616
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 9 7 8 8 8 9 8 8 7 7 9 10 98
Сончеви часови (дневно) 2 2 3 5 7 7 7 7 4 3 2 1 4,2
Извор: Временска станица Берзенбрик[2] и Германската временска служба со податоци: 1961-2007[3]

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет се состои од 21 избран член од пет различни партии. Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

Следната табела ги прикажува општинските резултати од 1996 година.

Изборни резултати за Градскиот совет на Фирстенау
CDU SPD Grüne FDP AfD Linke независен Вкупно Излезност
Период %   %   %   %   %   %   %   %   %
1996–2001 57,9 15 36,7 10 3,3 0 2,2 0 100 25 66,0
2001–2006 59,5 15 37,9 10 2,6 0 100 25 59,6
2006–2011 52,9 11 45,1 10 2,0 0 100 21 56,0
2011–2016 54,54 12 38,85 8 3,7 1 1,1 0 1,81 0 100 21 50,96
2016–2021[4] 54,32 11 37,84 8 4,53 1 3,32 1 1,81 0 100 21 51,48
2021-2026 40,65 11 43,88 11 6,46 2 4,96 1 4,05 1 100 21 61,63
заокружени проценти.
Извори: Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија,[5] Округ Оснабрик[6]

ГрадоначалникУреди

 • 2021-денес Матијас Вибел (SPD)[7]
 • 2019–2021 Мануела Нестрој (CDU)
 • 2006–2019 Херберт Ганс (CDU)
 • 1976–2006 Рајнхолд Шредер (CDU)[8]
 • 1929–1933 Бернхард Хаферкамп[9]

Збратимени градовиУреди

Фирстенау е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Wetterstation Bersenbrück.
 3. Deutscher Wetterdienst.
 4. https://www.fuerstenau.de/city_info/display/dokument/show.cfm?region_id=6&id=386203[мртва врска] Endgültiges Wahlergebnis der Wahl des Rates der Stadt Fürstenau am 11. September 2016
 5. Landesbetrieb für Statistik und Kommunikationstechnologie Niedersachsen, Tabelle 5000311
 6. „Die Kommunalwahl Landkreis Osnabrück vom 11. September 2011 (enthält auch Ergebnisse 2006)“ (PDF). Landkreis Osnabrück. Архивирано од изворникот (PDF 8,0 MB S. 24 Spalte „Gemeindewahlen“) на 2016-03-06. Посетено на 2016-03-06.
 7. Ergebnis der Stichwahl
 8. In Bersenbrücker Kreisblatt am 26. Juli 2012: Nachruf der Samtgemeinde und Stadt Fürstenau zum Tod von Reinhold Schröder
 9. https://www.khb-bsb.de/bersenbrucker-kreisblatt_2013-07-27_seite-23.pdf Архивирано на 10 јули 2016 г. Am heimatlichen Herd vom 23. Juli 2013:„Beliebter Rathauschef musste Sessel räumen“; abgerufen am 28. September 2018

Надворешни врскиУреди