Фехелде (германски: Vechelde) — слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 12 километри југоисточно од Пајне и 10 километри западно од Брауншвајг.

Фехелде
Општинското собрание на Фехелде
Општинското собрание на Фехелде
Општинското собрание на Фехелде
Грб на Фехелде
Фехелде во рамките на Германија
Фехелде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Месни единици 17
Градоначалник Ралф Вернер (СДП)
Основни податоци
Површина 75,89 км2
Надм. височина 74 м
Население 17.938 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 236 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 38159
Повик. бр. 05302
Портал www.vechelde.de
Местоположба на Фехелде во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°15.65′0″N 10°22.32′0″E / 52.26083° СГШ; 10.37200° ИГД / 52.26083; 10.37200Координати: 52°15.65′0″N 10°22.32′0″E / 52.26083° СГШ; 10.37200° ИГД / 52.26083; 10.37200

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината Фехелде се наоѓа во област помеѓу подножјето на Харц и Северногерманската Низина, на левата страна од реката Окер. Непосредно се граничи со три града Брауншвајг, Залцгитер и Пајне.

Општински единици уреди

Општината се состои од следниве места:

 • Алфесе
 • Бетмар
 • Боденштет
 • Деншторф
 • Фирстенау
 • Грос Глајдинген
 • Клајн Глајдинген
 • Кехинген
 • Лидинген
 • Зирсе
 • Зоненберг
 • Фалштет
 • Фехеладе
 • Фехелде
 • Вале
 • Ветленштет
 • Вирте

Соседни општини уреди

Општината Ленгеде се граничи со следниве места: со општината Вендебург на север, со градот Брауншвајг на исток, со градот Залцгитер на југоисток, со општината Ленгеде на југозапад, со општината Илзеде на запад и со градот Пајне на северозапад.

Меѓународни односи уреди

Општината Фехелде е збратимена со следниве места:

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди