Вендебург (германски: Wendeburg) — село и слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри источно од Пајне и 12 километри северозападно од Брауншвајг.

Вендебург
Црква во Вендебург
Црква во Вендебург
Грб на Вендебург
Вендебург is located in Германија
Вендебург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Месни единици 8
Градоначалник Герд Албрехт (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,98 км2
Надм. височина 67 м
Население 10.426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 38176
Повик. бр. 05303, 05302, 05171
Портал www.wendeburg.de
Местоположба на Вендебург во рамките на округот Пајне
Карта
Координати 52°19′0″N 10°24′0″E / 52.31667° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.31667; 10.40000Координати: 52°19′0″N 10°24′0″E / 52.31667° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.31667; 10.40000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Вендебург се наоѓа непосредно на северозападниот крај на градот Брауншвајг.

Соседни општиниУреди

Општината Вендебург се граничи со следниве места: со општината Едемисен на север, со општинската заедница Папентајх на североисток, со градот Брауншвајг на југоисток, со општината Фехелде на југ и со градот Пајне на запад.

Општински единициУреди

 • Бортфелд
 • Харфесе
 • Мердорф
 • Нојбрик со местото
  • Ерзехоф
 • Рипер
 • Софиентал
 • Венденбург со местата
  • Вендецеле
  • Цвајдорф
 • Вензе

ЛичностиУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди