Илзеде (германски: Ilsede) — слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 7 километри јужно од Пајне и 20 километри западно од Брауншвајг.

Илзеде
Поглед на Грос Лаферде
Грб на Илзеде
Илзеде во рамките на Германија
Илзеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Градоначалник Ото-Хајнц Фринт (СДП)
Основни податоци
Површина 72,03 км2
Надм. височина 75 м
Население 21.866 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 304 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 31241, 31246
Повик. бр. 05172, 05174
Портал www.ilsede.de
Местоположба на Илзеде во рамките на округот Пајне
Карта
Координати 52°16′0″N 10°11′0″E / 52.26667° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.26667; 10.18333Координати: 52°16′0″N 10°11′0″E / 52.26667° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.26667; 10.18333

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Од 1 јануари 2015 година преку спојување на дотогаш постоечките општини Илзеде и Лаштет, се создала новата Општина Илзеде која ги опфаќа следниве места:

 • Аденштет
 • Билтен
 • Гаденштет
 • Грос Билтен
 • Грос Илзеде
 • Грос Лаферде
 • Клајн Илзеде
 • Минштет
 • Оберг
 • Елсбург
 • Золшен

Соседни општиниУреди

Општината Илзеде се граничи со следниве места: со градот Пајне на север, со општината Фехелде на исток, со општината Ленгеде на југоисток, со општината Зелде на југ, со општината Шелертен на југозапад и со општината Хоенхамелн на запад.

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди