ФК Кјасо е швајцарски фудбалски клуб од градот Кјасо. Клубот е основан во 1905 година, a исто така има настапувано во италијанската прва лига во периодот меѓу 1914 и 1923 година.

Швајцарија Кјасо
FCChiasso.png
Основан1905
СтадионСтадион Комунале Рива IV (11,600)
Chiasso-coat of arms.svg Кјасо, Швајцарија
СопственикШвајцарија Давиде Лурати
ТренерИталија Џанлука Ѕамброта
ЛигаЧеленџ лига
2013–14Швајцарска Челенџ лига, 8-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Најславниот период на клубот бил меѓу 1948 и 1961 година, кога настапувале во Швајцарската Супер лига. Тимот завршил на второ место, во сезоната 1950-1951 и на трето следната сезона.

Својте домашни натпревари Кјасо ги игра на Стадионот Комунале, кој собира 11,600 гледачи.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се црвена и сина ( ).

ТитулиУреди

1961-1962, 1971-1972.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Андреа Гуатели
3   ОД Микеле Монигети
4   СР Есенге Парфе
5   ОД Игор Џуриќ (капитен)
7   НП Гастон Магнети
8   СР Марко Франин
9   НП Салваторе Фоти
10   СР Мариано Асел
11   СР Драган Михајловиќ
13   ОД Николас Лухингер
14   СР Андреа Мачопи
15   СР Сандро Реклари
Бр. Позиција Играч
18   ГМ Мирко Мартинацо
19   ОД Антонио Фелити
20   СР Елдин Мухареми
22   СР Фабио Карлјија
23   ОД Мирко Кварезима
24   СР Дриса Дијара
25   СР Ф. Хенаси
28   НП Зоран Балдовалиев
31   СР Аксел Де Бјази
33   ОД Емануеле Семброни
34   СР Алберто Регацони

Познати играчиУреди

Надворешни врскиУреди