Западен Мидлендс (регион)

регион во Англија
(Пренасочено од Западен Мидлендс)

Западен Мидлендс (англ. West Midlands) е еден од деветте официјални региони во Англија. Ја зафаќа западната половина од областа позната како Мидлендс. Главен и најголем град е Бирмингем. Други поголеми градови се Ковентри и Шрусбери.

Западен Мидлендс
Регион во Англија
Западен Мидлендс, означен со црвено на политичката карта на Англија
Суверена државаОбединето Кралство
Конститутивна земјаАнглија
Најголем градБирмингем
Управа
 • Одбор на лидериСовети на Западен Мидлендс
Површина
 • Вкупна13,000 км2
Ранг7-мо
Население (2014 (проценка))
 • Вкупно5,713,000
 • Ранг5-то
 • Густина440/км2
Бруто додадена вредност
 • Вкупно£110 милијарди
 • По глава на жител£17,161 (7-мо)
ИТЛ кодTLG

Во Ворикшир се наоѓаат градовите Стратфорд на Авон, родното место на писателот Вилијам Шекспир, Рагби, местото од каде потекнува рагбито и Нунејтон, родното место на Џорџ Елиот.

Географија

уреди

Во склоп на регионот влегуваат церемонијалните грофовии: Херефордшир, Шропшир, Стафордшир, Ворвикшир, Западен Мидлендс и Ворчестершир.

 
Рурален Шропшир, Лит Хил.

Западен Мидлендс зафаќа површина од 13.004 km² (7-мо место) и на запад се граничи со Велс, на северозапад со регионот Северозападна Англија, на исток со регионот Источен Мидлендс, на југ со регионите Југоисточна Англија и Југозападна Англија.

Највисокиот врв во регионот е Црна Планина, со 703 метри (2.307 ft) во западен Херефордшир на границата Велс. Најдолгата река во Обединетото Кралство, реката Северн, минува низ југоисточниот дел од регионот низ градовите Шрусбери и Ворчестер и клисурата Ајронбриџ која е прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

Градови

уреди

Поголеми градови во регионот Западен Мидлендс се: [1]

 • Бирмингем е седиште на Англиканската епархија во Бирмингем од 1905 година,[2] и е самоуправен град; со него раководи градоначалник од 1838 година.
 • Ковентри е седиште на Епархијата Ковентри од 1121 година ( освен периодот од 1661 до 1918 година),[3] има локална власт и со него раководи градоначалник од 1345 година, кога била издадена посебна кралска повелба.[4][5]
 • Херефорд е седиште на Епархијата Херефорд од 676 година,[6] самоуправен e и со него раководи градоначалник од 1382 година, кога била издадена посебна повелба од англискиот крал Ричард II.[7][8]
 • Личфилд е седиште на Епархијата Личфилд од 669 година, кога петтиот епископ на Мерсија, Свети Чед, ја преместил епархијата од Рептон.
 • Стоук на Трент има статус на град со посебна повелба на кралот Џорџ V од Англија од 1922 година, а на 10 јули 1928 година, на чело на Стоук на Трент застанал лорд градоначалник.
 • Вулверхемптон има локална власт и е предводен од градоначалник од 1848 година.
 • Ворчестер е центар на епархијата Ворчестер, формирана во 679 година од Теодор од Кентербери.

Историја

уреди

За време на англосаксонска Англија, овој регион бил дел од територијата на Кралството Мерсија.

На 31 јануари 1916 година, за време на Првата светска војна, неколку места во регионот попатно биле бомбардирани од германскиот авион LZ 61, кој требало да го бомбардира Ливерпул. Загинал 31 цивил, но екипажот на авионот не успеал да се врати во базата - на враќање се урнал во морето.

Во Втората светска војна, Бирмингем бил трет најбомбардиран град во Обединетото Кралство по Лондон и Ливерпул.

Демографија

уреди

Според податоците од 2012 година, во Западен Мидлендс живеат 5.642.600 луѓе (5-то место меѓу регионите), со просечна густина на населението од 433,91 луѓе/kм².[9]

 
Статуа на Свети Михаил и Сатаната во катедралата во Ковентри
Церемонијална Грофовија Население Густина на населението Најголема локална власт Најголем град
Западен Мидлендс (регион) 5.267.337 405/км 2 Бирмингем (1.006.500) Бирмингем (1.006.500)
Вест Мидлендс (грофовија 2.600.100 2.884/км 2 Бирмингем (1.006.500) Бирмингем (1.006.500)
Стафордшир 1.062.500 391/км 2 Стоук на Трент (240.636) Стоук на Трент (259.252)
Ворчестершир 552.900 318/км 2 Вајчавон (116.300) Ворчестер (93.400)
Ворвикшир 522.200 264/км 2 Ворвик (132.900) Нунитон (70.721)
Шропшир 451.100 129/км 2 Шропшир (290.900) Телфорд (138.241)
Херефордшир 177.800 82/км 2 N/A [10] Херефорд (50.400)

Економија

уреди

Во Западен Мидлендс се наоѓаат седиштата на многу производствени капацитети од автомобилската индустрија:

 • Астон Мартин и Ленд Ровер имаат седиште во Гејдон.
 • Главната фабрика на Ленд Ровер [11]
 • Јагуар Карс, Пежо UK и Ситроен ОК и Ирска [12] имаат голема фабрика за производство во Касл Бромвич.[13]
 • Автомобилски гуми Гудјиар[14]
 • Производство на гуми за воздухоплови Данлоп [15]
 • Гумите Мишелин се прават во Сајдвеј во Стоук на Трент.

Bet365 се наоѓа во Етрурија и е најголемиот работодавец во приватниот сектор во Стоук на Трент.

Спорт

уреди
 
Сент Џорџс Парк е тренинг центар на фудбалската репрезентација на Англија

Фудбал

уреди
Клуб лига Град/Град Стадион Капацитет
Астон Вила ФК Премиер лига Бирмингем Вила Парк 42.788
Вулверхемптон Вондерерс ФК Премиер лига Вулверхемптон Стадионот Молине 31.700
Бирмингем Сити ФК ЕФЛ Чемпионшип Бирмингем Сент Ендрјус 30.079
ФК Стоук Сити ЕФЛ Чемпионшип Стоук-он-Трент Стадион „Британија“. 28.384
Вест Бромвич Албион ФК ЕФЛ Чемпионшип Вест Бромвич Хауторнс 26.500
Бартон Албион ФК Прва лига Бартон на Трент Стадион Пирели 6.912
Ковентри Сити ФК ЕФЛ Чемпионшип Ковентри Рикох Арена 32.609
Шрусбери Таун ФК Прва лига Шрусбери Стадион Простар 9.875
Волсал ФК Прва лига Волсал Стадионот Беско 11.300
Порт Вејл ФК Втора лига Стоук на Трент Вејл парк 19.052
Кидерминстер Хариерс ФК Национална лига Север Кидерминстер Агборо 6.250

Наводи

уреди
 1. „Home – Office for National Statistics“. www.statistics.gov.uk. Архивирано од изворникот на 21 April 2007. Посетено на 19 March 2008.
 2. „Историја на епархијата во Бирмингем“. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2010-12-12. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
 3. „CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Lichfield“. www.newadvent.org. Посетено на 2022-05-02.
 4. Fox 1957, стр. 3
 5. The history of Coventry Cathedral on the cathedral's website Архивирано на 14 октомври 2008 г. Retrieved on 28 September 2008
 6. „Diocese of Hereford | About Us“. www.hereford.anglican.org. Посетено на 2022-05-02.
 7. „A History of Key Events in Hereford - Hereford City History“. Hereford City Council (англиски). Посетено на 2022-05-02.
 8. „Hereford Town Hall | History, Photos & Visiting Information“. www.britainexpress.com. Посетено на 2022-05-02.
 9. 2011 Census, Population and Household Estimates for the United Kingdom: (2011 Census: QS211EW Ethnic group (detailed), wards in England and Wales (ZIP 7239Kb))
 10. County of Hereford forms single local government unit (Unitary Authority)
 11. Solihull
 12. Head office, B4110 at Stoke Aldermoor
 13. Jaguar Land Rover, Whitley, Coventry
 14. Goodyear, 2920 Trident Court, Solihull Parkway, Birmingham Business Park, Birmingham
 15. 40 Fort Pkwy, Birmingham