Отвори го главното мени

ФК Бајер Леверкузен

(Пренасочено од ФК Баjер Леверкузен)

ФК Бајер Леверкузен, исто така познат како Баjер 04 Леверкузен [ ˌbaɪ̯ɐ leːvɐˌkuːzn̩ ], Баjер Леверкузен, Леверкузен или едноставно Бајер, е фудбалски клуб од Германија со седиште во Леверкузен, Северна Рајна-Вестфалија.[3] Клубот настапува во германската Бундеслига, највисоката лига на германскиот фудбалски систем.

Бајер Леверкузен
Logo
Целосно имеБајер 04 Леверкуен Фудбал ГМБХ
ПрекарDie Werkself (The Company XI)
Основан1 јули 1904; пред 115 години (1904-07-01)
СтадионБајАрена[1]
Капацитет30,210[1]
СопственикБајер АГ[2]
ПретседателМихаел Шаде[2]
Head CoachХајко Херлих
ЛигаБундеслига
2016–1712ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1904 година од страна на вработените во германското фармацевтско претпријатие Бајер, чие седиште е во Леверкузен и од каде што клубот го добил името. Тоа било порано најпознат оддел на "ТСВ Бајер 04 Леверкузен", спортски клуб, чии членови исто така учествуваат во атлетика, гимнастика, кошарка и други спортови, вклучувајќи ги и клубовите за (веслање, тенис и хокеј). Во 1999 година фудбалскиот оддел бил одвоен од спортскиот клуб и сега е посебен ентитет кој официјално се нарекува "Бајер 04 Леверкузен ГмбХ".[4]

Бајер Леверкузен го има освено германскиот куп ДФБ-Покал и Уефа купот.[5] Нивните локални ривали се ФК Келн.[6]

Домашните натпревари ги игра на БајАрена.[4][1]

ИсторијаУреди

ИграчиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Bayer 04 Leverkusen – BayArena“. Bundesliga. конс. 9 October 2014. 
  2. 2,0 2,1 „Bayer 04 Leverkusen: Our Lineup 2013/14“ (PDF). Bayer Leverkusen. November 2013. конс. 9 October 2014. 
  3. „Sports – moving moments“. NRW Invest. конс. 9 October 2014. 
  4. 4,0 4,1 „Bayer 04 Leverkusen – Club Data“. конс. 9 October 2014.  Unknown parameter |= ignored (помош)
  5. „Bayer 04 Honours“. Bayer Leverkusen. конс. 9 October 2014. 
  6. „FC Köln derby a Saturday fixture“. Bayer Leverkusen. 25 September 2014. конс. 9 October 2014. 
  7. „Werkself“. Bayer 04 Leverkusen. конс. 30 August 2017.