Бернд Лено (германски: Bernd Leno, 4 март 1992, Битхајм-Бисинген) — германски голман кој во моментов игра за Арсенал .

Бернд Лено
20180602 FIFA Friendly Match Austria vs. Germany Bernd Leno 850 0646.jpg
Лено во националниот дрес во2018
Лични податоци
Полно име Бернд Лено[1]
Висина 1.90 m
Положба голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Арсенал
Број 19


* Настапи (Голови)

Клупска кариераУреди

ШтутгартУреди

Откако бил во помладите категории на германскиот клуб, тој потпишал професионален договор до јуни 2014 година.

Позајмица во Баер ЛеверкузенУреди

На 10 август 2011 година, Лено бил позајмен од Баер до 31 декември 2011 година.[2] Тој бил поразен од Вердер Бремен и станал само третиот голман на Бундериг кој ја спасил својата мрежа во првите три круга на првенството. На 13 септември 2011 година, кога имал 19 години и стари 193 години, против Челзи во групната фаза од Лигата на шампионите 2011/12. стана најмладиот германски голман што некогаш настапил на ЛШ мечот.[3][4]

Баер ЛеверкузенУреди

На 30 ноември 2011 година официјално станал член на Баер, кој го обезбеди договорот до 2017 година.[5] Со неколку големи натпревари стана стандард во првиот тим, а подоцна го продолжи договорот до 2018 година. .[6]

АрсеналУреди

Во Арсенал го имал своето деби во Лигата на Европа во победата против Ворскла 4: 1,[7] и во Премиер лигата во победата против Ватфорд, кога Петр Чех бил повреден. Лено ја доби довербата на тренерот Арсенал Емери и обезбеди добри тимови за англискиот тим.

Репрезентативна кариераУреди

Првиот повик да игра за репрезентацијата на Германија бил во октомври 2015 година за квалификациските натпревари за ЕП 2016 година. против Ирска и Грузија .[8]

Статистика за кариераУреди

Клупска статистикаУреди

Од 24 април 2019 година
Клуб Сезона Лига Национални куп Лига куп Еврпа Вкупно
Дивизија Натпревар Голови Натпревар Голови Натпревар Голови Натпревар Голови Натпревар Голови
Штутгарт 2009/10.[9] 3. германска лига 17 0 17 0
2010/11.[10] 3. германска лига 37 0 37 0
2011/12.[11] 3. германска лига 3 0 3 0
Вкупно 57 0 57 0
Бајер Леверкузен 2011/12.[11] Бундеслига 33 0 8 0 41 0
2012/13.[12] Бундеслига 32 0 2 0 6 0 40 0
2013/14.[13] Бундеслига 34 0 4 0 8 0 46 0
2014/15.[14] Бундеслига 34 0 4 0 10 0 48 0
2015/16.[15] Бундеслига 33 0 4 0 12 0 49 0
2016/17.[16] Бундеслига 34 0 1 0 7 0 42 0
2017/18.[17] Бундеслига 33 0 5 0 38 0
Вкупно 233 0 20 0 51 0 304 0
Арсенал 2018/19.[18] Премијер лига 29 0 0 0 1 0 3 0 33 0
Укупно у каријери 319 0 20 0 1 0 54 0 394 0

ПретставникУреди

Од 8 октомври 2017 година [19]
Германија
Година Натпревар Цел
2016 година 3 0
2017 година 3 0
Вкупно 6 0

ТрофеиУреди

Германија до 17

 • ЕП до 17 години: 2009.[20]

Германија

НаводиУреди

 1. „2018/19 Premier League squads confirmed“. Premier League. 3 September 2018. Посетено на 4 September 2018.
 2. „Leno on loan to Leverkusen“. VfB Stuttgart. 10 август 2011. Архивирано од изворникот на 1 април 2012. Посетено на 22 ноември 2018.
 3. „Bernd Leno: Arsenal's new goalkeeper takes inspiration from Iker Casillas“. ESPN. Посетено на 22 ноември 2018.
 4. „5 things you probably didn't know about Arsenal's new signing Bernd Leno“. Sportskeeda. Посетено на 22 ноември 2018.
 5. „Bernd Leno to sign for Bayer 04“. VfB Stuttgart. 30 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2 февруари 2014. Посетено на 22 ноември 2018.
 6. „Leno extends Leverkusen contract“. Yahoo Sports. Посетено на 22 ноември 2018.
 7. „Arsenal 4-2 Vorskla Poltava: Gunners cruise to Europa League win - BBC Sport“. bbc.com. Посетено на 22 ноември 2018.
 8. „Joachim Low adds Bernd Leno to squad for Euro 2016 double-header“. football.co.uk. 5 октомври 2015. Посетено на 22 ноември 2018.
 9. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2009/10“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 10. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2010/11“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 11. 11,0 11,1 „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2011/12“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 12. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2012/13“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 13. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2013/14“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 14. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2014/15“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 15. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2015/16“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 16. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2016/17“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 17. „Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2017/18“. Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22 ноември 2018.
 18. „Натпревари одиграни од Бернд Лено во 2018/2019“. Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 22 ноември 2018.
 19. „Бернд Лено“. National Football Teams. Посетено на 22 ноември 2018.
 20. 20,0 20,1 „B. Leno: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 22 ноември 2018.

Надворешни врскиУреди