Услар (германски: Uslar) — град во јужниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија, во југозападниот дел на округот Нортхајм. Сместен е на јужниот дел на шумското подрачје Золинг, кое претставува дел од Везерското Средногорје.

Услар
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на Услар
Услар is located in Германија
Услар
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Нортхајм
Градски единици 19
Градоначалник Торстен Бауер (ДХС)
Основни податоци
Површина 113,4 км2
Надм. височина 178 м
Население 14.068 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOM
Пошт. бр. 37170
Повик. бр. 05571, 05573, 05506, 05574
Портал www.uslar.de
Местоположба на градот Услар во рамките на округот Нортхајм
Карта
Координати 51°39′35″N 9°38′9″E / 51.65972° СГШ; 9.63583° ИГД / 51.65972; 9.63583Координати: 51°39′35″N 9°38′9″E / 51.65972° СГШ; 9.63583° ИГД / 51.65972; 9.63583

Услар се наоѓа на германскиот Пат на фахверкот.

ИсторијаУреди

Услар бил првпат споменат во 1006/1007 година. Во втората половина на XII век, велфската династија започнала да владее со градот, што траело до XIX век.

Во 1599 година бил изграден замокот Фројдентал, кој бил запален во 1612 година. Во 1819 година, големи делови од градот биле запалени.

ГеографијаУреди

Услар се наоѓа близу границите со Хесен и Северна Рајна-Вестфалија. Од Хановер е оддалечен 110 километри на север.

Градски единициУреди

Градот Услар е поделен на 19 градски единици: Алберсхаузен, Алерсхаузен, Болензен, Делихаузен, Динкелхаузен, Ешерхаузен, Фирстенхаген, Гирсвалде, Камерборн, Офензен, Шларпе, Шенхаген, Шенинген, Золинген, Услар, Фале, Ферлихаузен, Фолприхаузен и Винзен.

СообраќајУреди

До Услар може да се стигне преку покраинскиот пат Л554 од Гетинген. Низ Услар поминува сојузниот пат Б241 во насока на Беферунген до Нортхајм. Најблиски автопати се А7 и А44.

Најблизок меѓународен аеродром е Хановер, додека други помали аеродроми се Падерборн-Липштат и Касел.

Во близина на градот се наоѓа мал рекреативно леталиште, водено од локалниот клуб.[2]

Услар е поврзан со железница преку градот Нортхајм.

СтопанствоУреди

Индустријата во Услар се заснова на природните ресурси како дрво, песок и вода.

Во XX век, индустријата за мебел на Услар била светски позната со над 2000 вработени во 1950-тите години. Денес, само туризмот е важна гранка во градот.

Постои и приватна пиварница, која произведува пиво на семејството Бергброј.

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Услар е збратимен со следниве градови:[3]

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Airfield data on LSV Solling e. V. homepage
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-23. Посетено на 2016-09-08.

Надворешни врскиУреди