Уклемеш

село во Леринско, Егејска Македонија

Уклемеш или Келемез (грчки: Φαράγγι, Фаранги; до 1927 г. Οκλεμέζ, Оклемез[2]) — село во Леринско, Егејска Македонија, денес во општината Суровичево на Леринскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 137 жители (2011). Сè до 1920-тите било населено со Турци.[3]

Уклемеш
Φαράγγι
Уклемеш is located in Грција
Уклемеш
Уклемеш
Местоположба во областа
Уклемеш во рамките на Суровичево (општина)
Уклемеш
Местоположба на Уклемеш во општината Суровичево и областа Западна Македонија
Координати: 40°42.45′N 21°47.18′E / 40.70750° СГШ; 21.78633° ИГД / 40.70750; 21.78633Координати: 40°42.45′N 21°47.18′E / 40.70750° СГШ; 21.78633° ИГД / 40.70750; 21.78633
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерински
ОпштинаСуровичево
Општ. единицаЧалџиево
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно137
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија Уреди

Селото е сместено во котлината Сарѓил, на југоисточниот брег на Островското Езеро. Лежи спроти селото Пателе.

Историја Уреди

Во Отоманското Царство Уреди

Во г. хрватскиот етнограф 1889 година Стефан Верковиќ напишал за Уклемеш:

Село Каламеш со 25 муслимански куќи. Данокот на ова село е 3.100 пијастри. Жителите се занимаваат со земјоделство и дрварство; носат дрва во соседните села и гратчиња кои ги продаваат како огрев. Селото е сместено во подножјето на голи ридови близу Островското Езеро.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Јуклемес имал 150 жители Турци.[5]

Во Грција Уреди

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата 1913 г. селото броело 248 жители, кои во 1920 г. биле 250.[3] Во 1920-тите по сила на Лозанскиот договор жителите како муслимани се иселени во Турција, а на нивно место властите довеле христијани од таа земја. Во 1927 г. селото е применувано во Фаранги.[6] Во 1928 г. Уклемеш е заведено како наполно дојденско село со 109 дојденски жители од 26 семејства.[7]

Население Уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 145 108 121 108 119 179 163 137
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство Уреди

Главни производи на селото се житото и грозјето, а застапени се и овоштарството и сточарството[3]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Οκλεμέζ -- Φαράγγι
  3. 3,0 3,1 3,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 179.
  4. Верковичъ, С.И. „Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“. СПб, 1889, стр. 151-152.
  5. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 271. ISBN 954430424X.
  6. „Δημήτρης Λιθοξόου. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.