Трстеник (Тиквешко)

село во Општина Росоман
(Пренасочено од Трстеник (Неготинско))

Трстеник — село во Општина Росоман, во областа Тиквеш, во околината на градот Кавадарци.

Трстеник
Трстеник во рамките на Македонија
Трстеник
Местоположба на Трстеник во Македонија
Трстеник на карта

Карта

Координати 41°28′29″N 21°55′08″E / 41.47472° СГШ; 21.91889° ИГД / 41.47472; 21.91889Координати: 41°28′29″N 21°55′08″E / 41.47472° СГШ; 21.91889° ИГД / 41.47472; 21.91889
Регион  Вардарски
Општина Росоман
Население 209 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11042
Трстеник на општинската карта

Атарот на Трстеник во рамките на општината
Трстеник на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во Тиквешијата, оддалечено 17 километри северозападно од Кавадарци и 7 километри јужно од Росоман.

Историја уреди

Подрачјето на Трстеник е населено уште од римско време, за што сведочи наоѓалиштето Макарија на 1 км југозападно од селото. Денешното село датира од средниот век судејќи по остатоците од тоа време најдени на сретселото.[2]

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза (нахија Неготино) во Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948181—    
1953328+81.2%
1961326−0.6%
1971328+0.6%
1981306−6.7%
ГодинаНас.±%
1991258−15.7%
1994248−3.9%
2002246−0.8%
2021209−15.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Трстеник живееле 140 жители, сите Македонци.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 година селото имало околу 248 жител, од кои 239 Македонци и 7 Срби.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 209 жители, од кои 199 Македонци, 3 Срби и 7 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 140 181 328 326 328 306 258 248 246 209
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]


Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 716 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 171 гласач.[13]

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр.154
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Ќе никне црква во селото Трстеник. Архивирано од изворникот на 2014-05-20. Посетено на 2014-05-19.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди