Сред Село (Трстеник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сред Село

Карта

Местоположба 41°28′30″N 21°55′09″E / 41.47500° СГШ; 21.91917° ИГД / 41.47500; 21.91917Координати: 41°28′30″N 21°55′09″E / 41.47500° СГШ; 21.91917° ИГД / 41.47500; 21.91917
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Росоман
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште кај кавадаречкото село Трстеник, Општина Росоман. Претставува населба од средниот век.

Во средишниот дел на селото, по површината на дворовите и бавчите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

  • Макарија — утврдена населба од римско време

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.