Тополичка Чешма (Долни Дисан)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тополичка Чешма


Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

 храм  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Тополичка Чешмаархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Претставува храм и некропола од римското време. На 2 км југозападно од селото, на едно зарамнето плато е откриен гроб од типот циста. Исто така се откриени надгробна стела и монета на Пробус. Во поблиската околина на теренот има расфрлена мермерна архитектоска пластика, архитравни греди, мермерни блокови и др.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 232, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.