Такрагина Чешма (Долни Дисан)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Такрагина Чешма


Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Такрагина Чешмаархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Претставува населба од доцноантичкото време. На северниот раб на селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 232, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.