Грамади (Долни Дисан)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамади


Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

 населба


Период хеленистичко време
римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Претставува населба од хеленистичкото време, римското време и доцноантичкото време. На 2 км јужно од селото, на една блага падина, со обработувањето на земјата на површината биле исфрлени фрагменти од керамички садови, мермерни плочи со натписи и голем број хеленистички, римски и доцноантички монети. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 231, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.