Ангелина Иванова (21 март 1928, Крушевац, Србија18 јули 2017, Скопје) — македонска глумица, една од ѕвездите на Драмскиот театар во Скопје од XX век.

Ангелина Иванова
Родена 21 март 1928
Крушевац,  Кралство Југославија
Починала 18 јули 2017(2017-07-18) (возр. 89)
Скопје, Македонија Македонија
Занимање глумица

Животопис уреди

Иванова е родена на 21 март 1928 година во Крушевац, Србија. Завршила трет клас гимназија во 1946 година. Работела на Куклената сцена, во Младинско-детскиот театар и Драмскиот театар во Скопје. Во Драмски театар работела сè до пензионирањето, каде одиграла повеќе од 80 улоги.

Починала во Скопје на 18 јули 2017 година.[1]

Филмографија уреди

Иванова ги остварила следниве филмски улоги:

Надворешни врски уреди


Наводи уреди