Подгорица

(Пренасочено од Титоград)

Подгорица (поранешни имиња: Титоград и Рибница) е главен град на Црна Гора. Сместен е во источниот дел од Црна Гора. Според пописот од 2011, овој град има 187.085 жители. Поволната географска положба на Подгорица, како и минувањето на реките Рибница и Морача низ градот се причина за прераснувањето на Подгорица во пријатно место за престој. Градот е сместен на неколку километри од зимските скијачки центри на север, како и во близина на Јадранското Море на југ.

Подгорица
Podgorica / Подгорица
Град
Финансиски дел на Подгорица
Финансиски дел на Подгорица
Знаме на ПодгорицаГрб на Подгорица
Подгорица is located in Црна Гора
Подгорица
Подгорица
Местоположба на картата
Координати: 42°26′28.63″N 19°15′46.41″E / 42.4412861° СГШ; 19.2628917° ИГД / 42.4412861; 19.2628917
ДРжаваЦрна Гора
ОпштинаПодгорица
ОснованПред 11 век
Управа
 • ГрадоначалникСлавољуб Стијеповиќ
Површина
 • Град108 км2 (42 ми2)
 • Метро1.441 км2 (556 ми2)
Надм. вис.&01010101010101010101010101010101799999948−56 м
Население (2011)2011
 • Град204.877
 • Густина1,900/км2 (4,900/ми2)
 • Метро285.937
Час. појасСредно Европско Време (UTC+1)
Поштенски број81000
Повик. бр.+382
Регистарски таблициPG
Мреж. местоhttp://podgorica.me/

Во Подгорица има неколку театри, библиотеки и универзитет.

Потекло на поимот

уреди

Името Подгорица доаѓа од местоположбата на градот — тој е опколен со планини. Овој град беше познат и како Дукља во предримското и римското време. Во средниот век името на градот било Рибница, а во периодот од 1945 до 1992 Подгорица се нарекувала Титоград.

Збратимени градови

уреди