Рибница ― мала река што минува низ Подгорица, Црна Гора.[1]

Рибница
Местоположба
ДржаваЦрна Гора
Физички особености
Устие 
 • место
Морача
 • координати
42°26′22″N 19°15′30″E / 42.4395° СГШ; 19.2583° ИГД / 42.4395; 19.2583
Особености на сливот
ТечениеМорача→ Скадарско ЕзероБојанаЈадранско Море

Тоа е притока на реката Морача, а нивниот спој е во центарот на градот. Главно се суши во лето. Подгорица била позната како „Рибница“ по реката Рибница во средниот век. Денес, едно место во Подгорица, Врела Рибничка, е именувано по реката, која тече и низ местото.

Наводи

уреди
  1. Jezera i rijeke, Montenegro Travel