Тернопиљ (украински: Тернопіль) — град на реката Серет во западна Украина. Тој е административен центар на Тернопиљската област и административен центар на околниот Тернопиљски реон, во рамките на област. Градот е исто така означен како посебен реон во рамките на областа.

Тернопиљ
Тернопіль
Град
Старий замок (Тернопіль).jpg
Знаме на ТернопиљГрб на Тернопиљ
Држава
Област
Реон
Flag of Ukraine.svg Украина
Flag of Ternopil Oblast.svg Тернопиљска област
Тернопиљски реон
Основан1540
Управа
 • ГрадоначалникСергиј Надал
Површина
 • Вкупна72 км2 (28 ми2)
Население 2020
 • Вкупно224 176
Часовен појасЕЕТ (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)ЕЕЅТ (UTC+3)
Поштенски број46000-499
Повик. бр.+380-352

КлимаУреди

Климатски податоци за Тернопиљ (1949–2011)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 12.2
(54)
17.3
(63.1)
25.0
(77)
30.0
(86)
30.2
(86.4)
37.8
(100)
38.4
(101.1)
36.1
(97)
32.1
(89.8)
25.7
(78.3)
19.9
(67.8)
13.9
(57)
38.4
(101.1)
Прос. висока °C (°F) −1.9
(28.6)
−0.4
(31.3)
4.7
(40.5)
12.7
(54.9)
18.8
(65.8)
21.4
(70.5)
23.2
(73.8)
23.0
(73.4)
18.1
(64.6)
12.1
(53.8)
4.8
(40.6)
−0.4
(31.3)
11.2
(52.2)
Сред. дневна °C (°F) −4.4
(24.1)
−3.4
(25.9)
0.7
(33.3)
7.8
(46)
13.6
(56.5)
16.5
(61.7)
18.1
(64.6)
17.5
(63.5)
12.9
(55.2)
7.4
(45.3)
1.9
(35.4)
−2.8
(27)
7.1
(44.8)
Прос. ниска °C (°F) −7.3
(18.9)
−6.4
(20.5)
−2.8
(27)
3.1
(37.6)
8.2
(46.8)
11.3
(52.3)
13.0
(55.4)
12.3
(54.1)
8.1
(46.6)
3.4
(38.1)
−0.8
(30.6)
−5.4
(22.3)
3.0
(37.4)
Најниска забележана °C (°F) −31.6
(−24.9)
−31.0
(−23.8)
−23.9
(−11)
−6.1
(21)
−2.2
(28)
−1.7
(28.9)
4.0
(39.2)
3.6
(38.5)
−4.0
(24.8)
−10.5
(13.1)
−18.0
(−0.4)
−27.0
(−16.6)
−31.6
(−24.9)
Прос. врнежи мм (ин) 33.0
(1.299)
27.7
(1.091)
34.1
(1.343)
46.6
(1.835)
71.8
(2.827)
77.6
(3.055)
83.5
(3.287)
78.2
(3.079)
60.6
(2.386)
37.1
(1.461)
34.6
(1.362)
35.0
(1.378)
619.8
(24.402)
Прос. бр. врнежливи денови 19.5 18.2 16.3 11.3 11.0 11.4 9.6 8.1 10.0 10.1 15.2 19.4 160.1
Прос. релативна влажност (%) 85.8 84.3 78.6 67.7 67.1 71.6 73.6 73.0 75.8 79.6 86.2 87.0 77.5
Извор: Climatebase.ru[1]

ДемографијаУреди

1857 1870 1880 1890 1900 1910 1939 1959 1970 1979 1989 1998 2001 2014 2020
17 210 20 087 25 819 27 405 30 415 33 871 37 500 52 245 84 663 143 625 204 845 235 100 227 755 217 110 224 176

Според украинскиот попис од 1989 г. населението на Тернопиљ по националност е:

Збратимени градовиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Ternopil, Ukraine Climate Data“. Climatebase. Посетено на January 21, 2013.

Надворешни врскиУреди