Батуми (грузиски: ბათუმი, порано Батум) е пристанишен град на источниот брег на Црното Море и главен град на Аџарија, автономна република во југозападна Грузија. Има вкупно население од 121.806 жители (2002 попис).

Батуми
ბათუმი
Ноќна панорама на Батуми
Ноќна панорама на Батуми
Знаме на Батуми ბათუმი
Знаме
Амблем на Батуми ბათუმი
Амблем
Батуми ბათუმი is located in Грузија
Батуми ბათუმი
Батуми
ბათუმი
Местоположба на Батуми во Грузија
Координати: 41°39′0″N 41°39′0″E / 41.65000° N; 41.65000° E / 41.65000; 41.65000
Држава Грузија
Автономна
република
Аџарија Аџарија
Управа
 • ГрадоначалникРоберт Чхаиѕе
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2002)
 • Вкупно121,806
Часовен појасГрузиско време (UTC+4)
Мреж. местоwww.batumi.ge
Улица во Батуми

ДемографијаУреди

Според грузискиот попис од 2002, БАтуми има вкупно население од 121.806 жители со густина на население од 7293,8 жит./km2. Етничките групи застапени во градот се:

Најголемиот дел од жителите се православни христијани.

Збратимени градовиУреди

ЛичностиУреди

НаводиУреди

  1. Georgia Census 2002: Ethnic group by major administrative-territorial units. State Departments of Statistics of Georgia. Accessed 11 октомври, 2007.
  • Georgian Soviet Encyclopedia. Georgian SSR (Supplementary Edition). 1981. pp. 16–18.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°38′19″N 41°38′14″E / 41.63861° N; 41.63722° E / 41.63861; 41.63722