Сливен,
Бугарија Бугарија

Сливен

Сливен

Област

Сливенска

Општина

Сливен

Население

89.848
(според 2011[1])

Регистарска ознака

СН (BG)
Градоначалник Колjo Милев
Надморска височина 243 м
Портал http://www.sliven.bg/
Координати: 42° 41′ С, 26° 20′ И

Сливен (бугарски: Сливен) е град во Јужна Бугарија со 89.848 жители, близу до Бургас и Стара Загора. Претставува административен центар на Сливенска област.

Познат е уште како градот на Стоте војводи поради многуте востаници против Отоманското Царство. Сливен е родното место на Хаџи Димитар - бугарски револуционер и национален хероj. Градот е сместен на јужните падини на Стара планина. Градоначалник е познатиот бугарски фудбалер Јордан Лечков.

Наводи уреди