Отвори го главното мени

Островски територии (англиски: insular areas) — зависни подрачја под управа на САД, но не припаѓаат на ниедна сојузна држава, ниту на федералниот округ Колумбија.[1] За нивната управа е задолжена Службата за островски работи во состав на Министерството за внатрешни работи.

Бидејќи териториите не се составен дел од самите САД, жителите уставно право на американско државјанство, туку го добиваат истото со повелба на конгресот. Исклучок е Американска Самоа, чии жители можат да живеат и работат во САД, но не и да гласаат и вршат јавни должности.

Жителите на островските територии не плаќаат данок на приходи, но се обврзани кон САД со други давачки како што се царинските,[2] данок на стоков промет,[3] социјално осигурување и др.

Во островските територии се вбројуваат не само зависните територии на туку и независните земји што имаат потпишано договор за слободно здружување со САД. Иако учествуваат во многу заеднички работи, тие се правно засебни од САД и нивните жители не се државјани на таа земја.

За разлика од сојузните држави, суверенитетот на овие територии не е во народот, туку во Конгресот. Оваа установа потоа им дава право на значајна самоуправа и пратеник во своите редови без право на глас.

Список на територии и статусУреди

 
Карта на островските територии на САД

Во островските територии влегуваат неколку карипски и тихоокеански острови.

Во состав на САДУреди

НаселениУреди

  • нема

НенаселениУреди

Зависни територииУреди

НаселениУреди

НенаселениУреди

Заедно со Палмирскиот Атол, следниве острови ја сочинуваат целината наречена Мали оддалечени острови на САД:

Во слободно здружениеУреди

Ова се три суверени држави што влегле во слободно здружение со САД.

Поранешни територииУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Политички видови на островски територии - Дефиниции“. Служба за островски работи. Министерство за внатрешни работи на САд. 11 јануари 2007. конс. 9 ноември 2008.  (англиски)
  2. „Порториканците плаќаат царински давачки“. Stanford.wellsphere.com. конс. 14 август 2010.  (англиски)
  3. „Порториканците плаќаат данок на стоков промет“. Stanford.wellsphere.com. конс. 30 октомври 2011.  (англиски)

Надворешни врскиУреди


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 18°15′N 66°30′W / 18.250° СГШ; 66.500° ЗГД / 18.250; -66.500