Отвори го главното мени
Карта на атолот.
Растот на атолот во површина.

Џонстоновиот Атол или само Џонстон е атол во Тихиот Океан, 1.150 км југозападно од Хаваите, во склоп на Малите оддалечени острови на САД. Групата острови со површина од 2,8 км² политички му припаѓа на САД. Главниот остров Џонстон имал 317 жители до 2004. година. На островот има многу гуани. Американското воено ваздухопловство го превзеде водството на тие острови.

Групата острови се состои од корален гребен. Главни острви се Џонстон и Сенд Ајланд (песочен остров) што су многу обработени од страна на американската војска. Со тоа постојат уште две вештачки острови Акеј (на север) и Хикина (на исток).

САД ги користи тие острови за вршење на проби со атомско оружје. После експлозијата на една ракета во 1962. година многу бил загаден со плутонијум . Од 1972. до 2000. имало редовни проби со атомски оружја. После тоа, островите се користиле како складиште за нуклеарен отпад. Исто така се уништувало хемиско и биолошко оружје као што се Сарин и Агент Оранџ. За време зна 2000. година почнале со средување и чистење на тие острови.

Единствени жители се припадниците на американската војска како и нивните цивилни соработници што го одржуваат таа воена област.

САД ги пргласиле островите како заштитена зона на природата затоа што на нив се множат птици и желки. До 2004. година се планирало да се повлече американската војска од островите.

Неофицијалното знаме на Атолот

Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров