Отвори го главното мени

Кингменовиот Гребен (англ. Kingman Reef) гребен во Пацификот кој му припаѓа на САД како неприпоена територија. Се наоѓа околу 60 km севернозападно од атолот Палмира и околу 1.713 км југозападно од Хонолулу.

Кингменов Гребен
Kingman Reef
гребен
Југоисточниот дел на Кингменовиот Гребен
Земја САД
Регион Северни Линиски Острови
(Фанингова Група)
Координати 6°23′N 162°25′W / 6.383° СГШ; 162.417° ЗГД / 6.383; -162.417
Должина 18 км, исток-запад
Ширина км, север-југ
Висина 1,5 м
Длабочина 82 м
Површина 76 км²
 - земјиште 0,012 км²
 - вода 76 км²
Население 0
Материјал корал, варовник
Сопственик САД
Открил Едмунд Фанинг
 - година 1789
Карта на Кингменовиот Гребен
Карта на Кингменовиот Гребен
Сателитска снимка
Карта на Линиските Острови.

ИсторијаУреди

Американскиот капетан Едмунд Фанинг го пронашол гребенот на 14 јуни 1798 со својот брод „Бетси“. Во неговата книга Voyages and Travels („Патешествија и патувања“) тој го опишува како за малку ќе настрадал на гребенот, ако не почуствувал опасност и не застанал. На некои поморски карти се нарекува и „опасна карпа“.

Гребенот го добил името по поморскиот офицер В. Кингмен, кој прв стигнал на 29 октомври 1853 со бродот „Шутинг Стар“. Своето откритие го напишал во септември 1855 во весникот „Пријател“ кој се издавал во Хонолулу. Тука ја нагласил опасноста од гребенот, особено ноќе, кога предоцна и се воочува.Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров