Суперлига на Србија во фудбал 2006/2007

Суперлига на Србија во фудбал во сезоната 2006-2007 година — 1-во официјлно натпреварување организирано под тоа име од страна на Фудбалскиот сојуз на Србија, по одвојувањето на Црна Гора и расформирањето на Првата лига на Србија и Црна Гора.

Суперлига на Србија во фудбал 2006/2007
Спорт Фудбал
Држава Flag of Serbia Србија
Ранг 1
Понизок ранг Прва лига на Србија
Број на екипи 12
Почеток на сезоната 2006
‘‘‘Крај на сезоната’’’ мај 2007
Шампион Црвена ѕвезда
(1-ва титула)
Најдобар стрелец Срѓан Баљак(18)
2005/2006 2007/2008

Поради спонзорски договори, лигата официјално се нарекувала „Меридијан Суперлига“.

УчеснициУреди

Местоположба на тимовите од Суперлига на Србија во сезоната 2006/07.
Клуб Место Стадион Капацитет
Црвена ѕвезда Белград Стадион Црвена ѕвезда 55.000
Партизан Белград Стадион Партизан 32.710
Војводина Нови Сад Стадион Караѓорѓе 20.000
Банат Зрењанин Стадион Караѓорѓев парк 18.700
Смедерево Смедерево Смедерево 17.200
ОФК Белград Белград Омладински стадион 16.000
Вождовац Белград Стадион Вождовац 6.000
Хајдук Кула Кула Стадион Хајдук 12.000
Бежанија Белград Стадион Бежанија 9.350
Младост Апатин СЦ Раде Свилар 6.000
Борац Чачак Стадион Борац 6.000
Земун Белград Стадион Земун 10.000

НатпреварувањеУреди

Во првата фаза се играло по двоен систем, што значи дека секоја екипа одиграла по два натпревари меѓу себе (дома и на гости), односно секоја екипа одиграла по 22 натпревари. И по 22 кола, лигата била поделена на „група за титула“ и „група за опстанок“, првите шест клубови учествувале во „групата за титулата“ според нивната позиција на табелата по комплетирањето на 22 кола, а во „група за опстанок“ учествувале последните шест од табелата. Во последната втора фаза, секоја екипа одиграла по два натпревари (дома и на гости) против секоја од своите групи.

Прва фазаУреди

Место Клуб Натпревари Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
1. Црвена ѕвезда 22 16 3 3 37 16 +21 51
2. Партизан 22 13 3 6 32 20 +12 42
3. Војводина 22 11 4 7 23 16 +7 37
4. Младост Апатин 22 9 8 5 19 13 +6 35
5. Хајдук Кула 22 11 2 9 21 21 0 35
6. Бежанија 22 7 12 3 24 17 +7 33
7. ОФК Белград 22 8 8 6 28 16 +12 32
8. Банат 22 8 5 9 20 27 -7 29
9. Смедерево 22 6 7 9 17 21 -4 25
10. Борац Чачак 22 5 7 10 10 17 -7 22
11. Вождовац 22 4 6 12 16 31 -15 18
12. Земун 22 0 3 19 8 40 -32 3
Се пласира во групата за титула
Се пласира во групата за опстанок

Место = Место; Клуб = Клуб; Поб = Победа; Н = Нерешено; Пор = Пораз; ДГ = Дадени голови; ПГ = Примени голови; ГР = Гол-разлика; Бодови = Бодови

Правила: 1. бодови; 2. гол-разлика; 3. постигнати голови.

Втора фазаУреди

Група за титулаУреди

Место Клуб Натпревари Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
1. Црвена ѕвезда 10 7 2 1 18 11 +7 23
2. Војводина 10 5 2 3 15 9 +6 17
3. Партизан 10 5 0 5 15 11 +4 15
4. Бежанија 10 5 0 5 12 14 -2 15
5. Хајдук Кула 10 3 2 5 8 9 -1 11
6. Младост Апатин 10 2 0 8 6 20 -14 6

Извор: www.rsssf.com/tabless/serv07.html

Група за опстанокУреди

Место Клуб Натпревари Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
7. Вождовац 10 6 1 3 17 14 +3 19
8. ОФК Белград 10 6 0 4 21 13 +8 18
9. Смедерево 10 6 0 4 16 19 -3 18
10. Борац Чачак 10 5 1 4 16 13 +3 16
11. Банат 10 4 1 5 16 17 -1 13
12. Земун 10 1 1 8 14 24 -10 4

Извор: www.rsssf.com/tabless/serv07.html

Конечна табелаУреди

Место Клуб Натпревари Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
1 Црвена ѕвезда 32 23 5 4 55 27 +28 74
2 Партизан 32 18 3 11 47 31 +16 57
3 Војводина 32 16 6 10 38 25 +13 54
4 Бежанија 32 12 12 8 36 31 +5 48
5 Хајдук Кула 32 14 4 14 29 30 -1 46
6 Младост Апатин 32 11 8 13 25 33 -8 41
7 ОФК Белград 32 14 8 10 48 29 +20 50
8 Смедерево 32 12 7 13 33 40 -7 43
9 Банат 32 12 6 14 36 44 -8 42
10 Борац Чачак 32 10 8 14 26 30 -4 38
11 Вождовац 32 10 7 15 33 45 -12 37
12 Земун 32 1 4 27 22 64 -42 7
УЕФА Лига на шампиони - второ коло од квалификации
УЕФА Куп Прво коло од квалификации
УЕФА Интертото куп - второ коло
Бараж за опстанок
Директно испаднува во Втора лига

Место = Место; Клуб = Клуб; Поб = Победа; Н = Нерешено; Пор = Пораз; ДГ = Дадени голови; ПГ = Примени голови; ГР = Гол-разлика; Бодови = Бодови


Шампион на Српска Суперлига 2006-2007

 


Црвена ѕвезда
1-ва титула[1]

Бараж за Суперлига на СрбијаУреди

Десеттопласираната екипа од Српската Суперлига игра против третопласираната екипа од Прва лига. Се играат два натпревари, дома и на гости, победникот од вкупниот резултат обезбедува учество во сезоната 2007/08 од Српската Суперлига.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Напредак   0-1   Борац Чачак 0-0 0-1

Промовирани тимовиУреди

Следните тимови се промовирани во Суперлигата на Србија на крајот од сезоната 2006/07:

Тимови кои испаѓаатУреди

Следните екипи испаднале во Прва лига на крајот од сезоната 2006/07:

  • Земун - Директно испаднал откако ја завршил сезоната на последното 12—то место.
  • Вождовац - Директно испаднал откако ја завршил сезоната на 11—то место.
  • Младост Апатин – се повлекол поради финансиски проблеми.

Најдобри стрелциУреди

Место Играч Клуб Голови
1   Србија Срѓан Баљак Банат
18
2   Србија Ранко Деспотовиќ Војводина
17
3   Србија Душан Ѓокиќ Црвена ѕвезда
14
4   Србија Ѓорѓе Ракиќ ОФК Белград
13
5   Србија Никола Ѓурѓиќ Вождовац
10
  Србија Небојша Маринковиќ Партизан
10
  Нигерија Обијора Одита Партизан
10

Резултати во европските натпреварувањаУреди

Место Клуб Држава вкупен резултат Држава Клуб 1. натпревар 2. натпревар
Лига на шампиони 2006/07
Второ коло кв. Корк Сити   Ирска 0:4   Србија Црвена ѕвезда 0:1 0:3
Трето коло кв. Милан   Италија 3:1   Србија Црвена ѕвезда 1:0 2:1
УЕФА куп 2006/07
Второ коло кв. ЦСКА Софија   Бугарија 1:1[2]   Србија Хајдук Кула 0:0 1:1 (прод.)
ОФК Белград   Србија 2:5   Франција Оксер 1:0 1:5
Партизан   Србија 3:2   Словенија Марибор 2:1 1:1
Прво коло Слован Либерец   Чешка 4:1   Србија Црвена ѕвезда 2:0 2:1
Партизан   Србија 4:3   Холандија Гронинген 4:2 0:1
Група А Партизан   Србија 1:1   Холандија Ливорно 1:1 -
Макаби Хаифа   Израел 2:1   Србија Партизан 2:1 -
Партизан   Србија 1:4   Франција Оксер 1:4 -
Ренџерс   Шкотска 1:0   Србија Партизан 1:0 -
Интертото куп 2006
Друго коло Зета Голубовци1   Црна Гора 0:5   Словенија Марибор 0:3 0:2

Про - По продолжение

1ФК Зета се за УЕФА натпреварите во оваа сезона се квалификувала како член на Фудбалскиот сојуз на Србија и Црна Гора преку заедничките лиги на овие две земји, но во меѓувреме станала член на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Вкупно 25 титула на ФК Црвена ѕвезда, сметајќи ги и трофеите од Првите лиги на ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ.
  2. Хајдук Кула е елиминиран поради повеќе примени голови на сопствен терен

Надворешни врскиУреди