Срцев удар

(Пренасочено од Срцев напад)

Срцев удар, устрел или миокарден инфаркт) е израз што се користи кога коронарната артерија наеднаш ќе се затне со грутка крв и делот од срцевиот мускул што е снабдуван од таа артерија ќе се оштети, затоа што е лишен од кислород. Главните знаци се болка во градите или нелагодност. Медицинскиот израз за ова неочекувано блокирање со грутка крв (тромб) на срцевата артерија се нарекува коронарна тромбоза или коронарно затнување. Медицинскиот израз за постојано оштетување на срцевиот мускул е срцев инфаркт (myocardial infarction).[1]

Срцев удар
Класификација и надворешни извори
Специјалносткардиологија[*]
МКБ-10I21-I22
МКБ-9410
DiseasesDB8664
MedlinePlus000195
eMedicinemed/1567 emerg/327 ped/2520
MeSHD009203
Srcevnapad.JPG

Во Македонија, според податоците на Институтот за јавно здравје, дневно умираат по четворица луѓе како последица на инфаркт.[2]


НаводиУреди

  1. Срцева задолжбина, леток - ‘Срцев удар - секоја минута е важна’, Австралија.]
  2. „Инфарктот секој ден зема четворица“, Утрински весник, број 4594, петок, 26 септември 2014, стр. 2.

Надворешни врскиУреди

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори