Соња Стамболџиоска

македонска глумица

Соња Стамболџиоска (родена на 30 април 1983 во Скопје) — македонска театарскa, филмскa и телевизискa глумица. Димпломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Владимир Милчин, по кое се вработила во Драмски театар - Скопје.

Соња Стамболџиоска
Родена 30 април 1983
Скопје
Занимање глумица

Театарски претстави уреди

 • „Фотографии“, Селвиназе Абази (2005)-Блерта Режија: Владимир Милчин Продукција: Детски театарски центар, Скопје
 • „Временска машина“, Роберт Симеонов (2006)-Мајка Режија: Роберт Симеонов Продукција: Народен театар „Трајко Прокопиев“, Куманово
 • „Крал Иби“, Алфред Жари (2007)-Мама Иби Режија: Бојан Трифуновски Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Мара/Сад“, Питер Вајс (2008)-Пациент Режија: Васил Христов Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Троил и Кресида“, Вилијам Шекспир (2009)-Хор Режија: Љубиша Ристиќ Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Лили“ (2010)-Лили Режија: Софиа Ристевска Продукција: Џубокс кабаре
 • „Темпирана опера“, Ентони Бриџис и Бертолт Брехт (2010)-Џорџи Режија: Васил Христов Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Класен непријател“, Најџел Вилијамс (2010)-Снеч (Цигла) Режија: Васил Христов Продукција: Wonderland Theater
 • „Сексуалните неврози на нашите родители“, Лукас Берфус (2011)-Дора Режија: Александра Кардалевска Продукција: Народен театар „Антон Панов“, Струмица
 • „Лет над кукавичјото гнездо“, Кен Кејси (2012)-Сестра Рејчел Режија: Александра Кардалевска Продукција: Младински културен центар
 • „Фирма“, Роланд Шимелфенинг (2012)-Марија Режија: Нела Витошевиќ Продукција: Wonderland Theater/ Младински културен центар
 • „Пипи Долгиот Чорап“, Астрид Линдгрен (2013)-Пипи Режија: Драгана Попов Милошевски Продукција: Театар за деца и младинци - Скопје
 • „Евридика“, Сара Рул (2013)-Малиот камен Режија: НинаНиколиќ Продукција: Драмски Театар – Скопје
 • „Кавкаски круг со креда“, Бертолт Брехт (2013)-Готвачката, Селанката, Трговката, Анико, Инвалидот Режија: Златко Славенски Продукција: Драмски театар – Скопје
 • „Носталгиумот на еден перфориран копиљ“, Јане Спасиќ-Арис Режија: Јане Спасиќ Продукција: Младински културен центар
 • „Огнени јазици“, Горан Стефановски-Јадвига Режија: Слободан Унковски Продукција: Драмски театар - Скопје
 • "Пантаглез", Мишел Де Гелдерод Режија: Владимир Милчин (2019) Продукција: Драмски театар - Скопје
 • "Моето име е Горан Стефановски" Горан Стефановски Режија: Бранислав Миќуновиќ (2022) Продукција: Драмски театар - Скопје
 • "Така зборуваше Гентруда" Миа Николоска Режија: Ангелчо Илиевски (2022) Продукција: Драмски театар - Скопје

Филмографија уреди

Стамболџиоска ги остварила филмските улоги:[1]

 • Превртено“ (2005)-Ана Режија: Игор Иванов-Изи Продукција: Сектор филм (Македонија), Mainframe Productions (Хрватска) и Cinears (Србија)
 • Панкот не е мртов“ (2011)-Вики Режија: Владимир Блажевски Продукција: Punk Film
 • „Замена“ од омнибусот „Некои други приказни“ (2011)-Медицинска сестра Режија: Марија Џиџева Продукција: Скопје Филм Студио
 • „Потстанар“ (2012)-Вики Режија: Ѓорче Ставрески Продукција: Tris Films
 • До балчак“ (2014)-Елена Режија: Столе Попов Продукција: Триангл и Сектор филм
 • "Ах, љубов моја (2017)-Беба Режија Коле Ангеловски КТ Филм Медиа
 • "Еј" (2018)-Мајката Режија Васил Христов Продукција
 • "Налепница" (2019)-Службеник Режија Георги М. Унковски
 • "Моето име е Горан Стефановски" (2022) Режија Бранисла Миќуновиќ Продукција Драмски театар
 • „Б.Ж.Н.Г.“ автор идеи: Бен Боќелет Продукција: Cartoon Network Studios Europe

Наводи уреди

 1. „Sonja Stamboldzioska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.