Кордозер Калвин Броудус Јр. (англиски: Cordozar Calvin Broadus, Jr.; роден на 20 октомври 1971 во Калифорнија) — американски хип-хоп музичар, глумец и продуцент од Лонг Бич попознат под псевдонимот Снуп Дог (Snoop Dogg), а во поново време Снуп Лајон (Snoop Lion).

Снуп Дог
Животописни податоци
Родено имеКалвин Кордозар Броудус Јр.
Познат(а) и какоСнуп Доги Дог, Снуп Лајон
Роден(а)20 октомври 1971
Лонг Бич
ЖанровиХип-хоп, џи-фанк
ЗанимањаРапер, пејач, текстописеџ, продуцент, глумец
Период на активност1992–сѐ уште
ИздавачиDeath Row, No Limit, Priority, Star Trak, Geffen, Doggystyle, Maker Studios, RCA
Мреж. местоsnooplion.com

Животопис уреди

Прекарот го добил од својата мајка која го нарекувала Снупи по јунакот од цртаната серија Чарли Браун и Снупи шоу. На почетокот на неговата кариера уметичкото име му било Снуп Доги Дог (англ. Snoop Doggy Dogg) за да во 1998 година, по напуштената матична издавачка куќа „Дет Роу Рекордс“ го скрати своето име во Снуп Дог. Исто така е познат и по тоа што го популаризирал сленг терминот „-изл“, кој се користи како наставка или инфикс. Со музика започнал да се занимава заедно со својот пријател Ворен Џи, инаку полубрат на познатиот рапер Д-р Дре кој веднаш го воочил неговиот квалитет. Познат е и како голем пријател на починатиот Тупак Шакур. Покрај соло кариерата бил и член на групата 213 и Дог Паунд Гангста (Ди-Пи-Џи).[1]

Дискографија уреди

Албум Година
Doggystyle 1993
Tha Doggfather 1996
Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told 1998
No Limit Top Dogg 1999
Tha Last Meal 2000
Paid tha Cost to Be da Boss 2002
R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece 2004
Tha Blue Carpet Treatment 2006
Ego Trippin' 2008
Malice n Wonderland 2009
Doggumentary 2011
Со 213 Година
The Hard Way 2004
Со Дог Паунд Година
Cali Iz Active 2006

Наводи уреди