Сливица — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Сливица
Сливица is located in Македонија
Сливица
Местоположба на Сливица во Македонија
Координати 40°58′0″N 21°36′0″E / 40.96667° N; 21.60000° E / 40.96667; 21.60000Координати: 40°58′0″N 21°36′0″E / 40.96667° N; 21.60000° E / 40.96667; 21.60000
Општина Новаци
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 579 м
Сливица на општинската карта
Сливица во Општина Новаци.svg

Атарот на Сливица во рамките на општината
Commons-logo.svg Сливица на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во долината на Црна Река, југоисточно од Битола.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Битолската каза во Отоманското Царство.

 
Жена полни вода од чешмата во Сливица за време на Првата светска војна

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Тепавци живееле 230 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Тепавци имало 160 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година селото брои само 3 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 230[1] 160[2] 204 232 282 263 142 13 6 3

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 174 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на продавница на селото Скочивир. Во изборното место се опфатени населените места: Сливица, Полог, Скочивир.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 36 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[7]
Археолошки наоѓалишта[8]
  • Галиќ — населба од неолитско време;

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.
  7. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди