Полог (село)

село во Општина Новаци
За други значења видете на појаснителната страница

Полог — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Полог
Полог во рамките на Македонија
Полог
Местоположба на Полог во Македонија
Полог на карта

Карта

Координати 41°4′50″N 21°36′56″E / 41.08056° СГШ; 21.61556° ИГД / 41.08056; 21.61556
Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02094
Надм. вис. 928 м
Полог на општинската карта

Атарот на Полог во рамките на општината
Полог на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото е сместено на падините на Селечка Планина, источно од Битола.

Историја уреди

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Во почетокот на XX век селото е запалено од грчки андарти.[2]

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948100—    
1953114+14.0%
1961117+2.6%
197156−52.1%
19818−85.7%
ГодинаНас.±%
19913−62.5%
19942−33.3%
20020−100.0%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Полог живееле 160 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Полог имало 128 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Полог се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 17 куќи.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[6]

Селото е раселено и според пописот од 2002 година во селото нема жители.[7] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 160 128 100 114 117 56 8 3 2 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Белешки уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Узер, Тахсин. Тахсин беj ја објаснува Македонија, Скопје 2013, с. 214.
 3. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
 5. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 16.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди