Слатина (Костурско)

село во Костурско, Егејска Македонија

Слатина (грчки: Χρυσή, Хриси; до 1926 г. Σλάτινα, Слатина[2]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам на Костурскиот округ во Западна Македонија, Грција. Населението брои 124 жители (2011).

Слатина
Χρυσή
Слатина is located in Грција
Слатина
Слатина
Местоположба во областа
Слатина во рамките на Нестрам (општина)
Слатина
Местоположба на Слатина во Општина Нестрам и областа Западна Македонија
Координати: 40°16′N 20°59′E / 40.267° СГШ; 20.983° ИГД / 40.267; 20.983Координати: 40°16′N 20°59′E / 40.267° СГШ; 20.983° ИГД / 40.267; 20.983
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАренес
Надм. вис.&100000000000011300000001.130 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно124
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба Уреди

Селото се наоѓа 40 км југозападно од градот Костур, високо на пазувите на планината Грамошта на надморска височина од 1.130 м. [3]

Историја Уреди

Во Отоманското Царство Уреди

Во даночните записници од средината на XV век Слаитна е споменато со 17 глави на семејства и еден неженет: Витан, Којо, Васил, Војнак, Анастас, Ѓуро, Петру, Ѓуро, Тодор, Алекса, Димос, Јорги, Михал, Никола, Новак, Михо, Насто и Мане. Вкупниот приход за државата од селото изнесувал 1.499 акчиња.[4]

Во XIX век Слатина било грчко село во Костурската каза на Горичкиот Санџак.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г., во селото Слатина имало 120 жители, сите Македонци.[5]

Според грчки извори, во 1905 г. Слатина имало 500 жители Грци.[6]

Во Грција Уреди

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоена кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата година во Слатина се запишани 349 жители, кои во 1920 г. се намалиле за 325 лица.[3]

Стопанство Уреди

Главно занимање на населението е шумарство, а помалку со сточарството и земјоделството.[3]

Население Уреди

Слатина во минатото била чиста македонска населба, но е напуштена во немирните години. Подоцна во неа се населиле грчки семејства од областа Епир, познати како Качауни.[3] Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 507 385 428 333 252 215 210 124
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика Уреди

Селото припаѓа на општинската единица Аренес со седиште во селото Борботско, која припаѓа на поголемата општина Нестрам, во округот Костур. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Слатина, во кој влегува и селото Висанско.

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Slatina -- Chrysi“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-06-17.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Симовски, Тодор (1998). „Костурски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 41.
  4. Опширни пописни дефтери од XV век, том II, Архив на Македонија, Скопје, 1973, стр. 82
  5. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.43“. macedonia.kroraina.com. Посетено на 2023-06-17.
  6. „Mapping Migration in Kastoria, Macedonia. Xrisi“. Архивирано од изворникот на 2007-07-26.

Надворешни врски Уреди