Ред на Британската Империја

Најпревосходен ред на Британската Империја (англиски: Most Excellent Order of the British Empire) — витешки ред основан на 4 јуни 1917 г. од кралот Џорџ V.[1][2] Редот вклучува пет вида на цивилни и воени одликувања.

Големиот крст на Редот на Британската Империја

Денешни одликувања уреди

Постојат пет класи на одликувања, подредени по старешинство:

 • Витез на Големиот Крст (GBE) (Knight Grand Cross)
  или Дама на Големиот Крст (GBE) (Dame Grand Cross)
 • Витез-заповедник (KBE) (Knight Commander)
  или Дама-заповедник (DBE) (Dame Commander)
 • Заповедник (CBE) (Commander)
 • Офицер (OBE) (Officer)
 • Член (MBE) (Member)

Само двата највисоки чина сами по себе го прават човекот витез или дама (со титулите „сер“ или „леди“), и им овозможува на добитникот на чинот да ја користат пред своето име титулата „Сир“ (за мажи) или „Дама“ (за жени). Кога се доделува почесно витештво на некој што не е по националност дел од кралството на кралицата Елизабета II, титулата не треба да ја користи пред името.

Критики уреди

Редот е критикуван од одредени лица поради неговата поврзаност со идејата за Британска Империја. Членовите на Битлси се прогласени за членови на Редот во 1965 година. Џон Ленон по тој повод изјавил: „Многумина кои се противат на нашето влегување во Редот, станале членови на Редот поради своето херојство во војна - убивале луѓе... Ние го добивме нашето членство поради забавување на луѓето.“ На 25 ноември 1969 година, Џон Ленон го вратил членството во Редот, како дел од неговите мировни протсети.[3]

Меѓу останатите познати личности кои го одбиле или се откажале од членство во Редот се: Винстон Черчил, Вилијам Батлер Јејтс, Дејвид Боуви, Стивен Хокинг, и други.

Наводи уреди

 1. „No. 30250“. The London Gazette (2nd supplement). 1917-08-24. London Gazette uses unsupported parameters (help)Original Order of the British Empire Statutes dated 24 Aug 1917
 2. The Monarchy Today > Queen and public > Honours > Order of the British Empire royal.gov.uk: The Official Website of the British Monarchy, Accessed 24 August 2009
 3. Brian Roylance; George Harrison, John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr (2000). The Beatles Anthology. Chronicle Books. стр. 183. ISBN 0811826848.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски уреди