Сајлент Хил (филм)

Сајлент Хил (англиски: Silent Hill, буквално: Тивкиот Рид) — канадски психолошки филм на ужасите основан на истоимената компјутерска игра. Светската премиера на филмот се одржала на 21 април 2006 г. Според главната приказна, Роуз да Силва, за да ја открие причината за болеста на нејзината посвоена ќерка, оди во замаглениот град Сајлент Хил, каде што се наоѓа во алтернативни измерувања исполнети со чудовишта. Паролите на филмот се: „Те очекувавме“ (англ. We’ve been expecting you), „Играта е започната“ (англ. The Game is on), „Ќе се прекине тишината“ (англ. The Silence Will Be Broken), „Убав престој“ (англ. Enjoy Your Stay).[5][6]

„Сајлент Хил“
Плакатот на македонски
РежисерКристоф Ган
Главни улоги
МузикаЏеф Дана
КинематографијаДен Лаустсен
МонтажаСебастиен Пранжер
Студио
Дистрибутер
Премиера21 април 2006 г. (Канада)
26 април 2006 г. (Франција)
Времетраење126 минути[1]
Земја
Јазик
Буџет50 милиони долари[3]
Бруто заработка100,6 милиони долари[4]
СледенСајлент Хил: Откровение

Содржина

уреди

Роуз е млада мајка, чија посвоена ќерка, Шерон, месечари и го споменува името на еден град во Западна Вирџинија за време на ноќните прошетки. Станува збор за Сајлент Хил, рударско гратче што го потресло серија подземни пожари во рудниците во 1970-тите. Обидувајќи се да открие што ги врзува нејзината ќерка и „призрачниот град“, Роуз решава да го посети Сајлент Хил. Но патот дотаму не е воопшто лесен. Тие двајца доживуваат сообраќајка во која Шерон исчезнува, а Роуз, барајќи ја, дознава мрачни тајни за минатото на таинствениот град.

Наводи

уреди
  1. Silent Hill (15)“. British Board of Film Classification. April 12, 2006. Архивирано од изворникот January 25, 2013. Посетено на October 15, 2016.
  2. 2,0 2,1 „Silent Hill“. British Film Institute. London. Архивирано од изворникот на May 29, 2018. Посетено на July 18, 2017.
  3. „Silent Hill“. www.the-numbers.com. Архивирано од изворникот May 25, 2005. Посетено на June 10, 2018.
  4. „Silent Hill (2006) - Box Office Mojo“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот April 18, 2006. Посетено на April 20, 2020.
  5. Chris Sikorowski (VOB). Path of Darkness: Making 'Silent Hill'. [2 DVD]. Sony Pictures. https://www.youtube.com/watch?v=JRYriQ5Cc0Q. 
  6. „Taglines for Silent Hill“ (англиски). Internet Movie Database. Архивирано од изворникот на 2012-10-03. Посетено на 2012-08-21. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски

уреди