Рада Рани Амбер Индиго Ананда Мичел (родена на 12 ноември 1973 г.), позната како Рада Мичел — австралиска глумица. Својата кариера ја започнала играјќи во неколку австралиски филмови и серии, а подоцна се појавува во неколку холивудски филмови како Црна темница (2000), Телефонска говорница (2002), Барајќи ја Недојдија (2004), Во жарот на одмаздата (2004), Мелинда и Мелинда (2004), Сајлент Хил (2006) и Лудаци (2010).

Рада Мичел
Мичел во 2012 година
Роден(а)Рада Рани Амбер Индиго Ананда Мичел
12 ноември 1973(1973-11-12)(50 г.)
Мелбурн, Австралија
ЗанимањеГлумица
Активен период1988-сè уште

Филмографија

уреди
Год. Филм Улога
1996 Љубов и други катастрофи Дани
1998 Висока уметност Сид
1998 Вториот сопруг на Клеопатра Софи
2000 Црна темница Каролина Фрај
2000 Каубоји и ангели Џоџо
2000 Вресок во ноќта Енџи
2001 Ничије бебе Шона Луиз
2001 Кога ќе се појават странци Бет
2002 Телефонска говорница Кели Шепард
2002 Смртоносна жештина Шарлот Ламар
2003 Посетители Џорџија Пери
2004 Во жарот на одмаздата Лиза Мартин Рамос
2004 Барајќи ја Недојдија Мари Ансел Бари
2004 Мелинда и Мелинда Мелинда
2005 Моцарт и кит Изабел Соренсон
2006 Сајлент Хил Роуз да Силва
2006 Пу-239 Марина
2007 Ужасот од реката Кејт Рајан
2007 Љубовна гозба Дајана Кроси
2008 Децата на Хуан Ши Ли Пирсон
2008 Хенри Пул е тука Дон Стјупек
2009 Професионалци Алекс
2009 Сурогати агент Џенифер Питерс
2010 Лудаци Џуди Датон
2012 Сајлент Хил 2 Роуз да Силва
2012 Биг Сур Керолин Кесиди
2013 Падот на Олимпус Леа Бенинг
2013 Замрзнат терен Ели Халкомб
2013 Островот на козите Мег Голден
2013 Бременост Лизи
2013 Докази детектив Буркез
2014 Луѓе птици Елизабет Њуман
2016 Падот на Лондон Леа Бенинг
2016 Темнина Брони Тејлор
2016 Жртва Тора Хамилтон

Надворешни врски

уреди