Рослебен

град во Германија

Рослебен (германски: Roßleben) — поранешен град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Унштрут, 22 километри југоисточно од Зангерхаузен.

Рослебен
Место во Рослебен-Вие
Парохиската црква во Рослебен
Парохиската црква во Рослебен
Парохиската црква во Рослебен
Грб на Рослебен
Рослебен во рамките на Германија
Рослебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Рослебен-Вие
Основни податоци
Површина 33,55 км2
Надм. височина 119 м
Население 4.885  (31 декември 2017)
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06571
Повик. бр. 034672
Портал www.stadt-rossleben.de
Координати 51°17′52″N 11°26′0″E / 51.29778° СГШ; 11.43333° ИГД / 51.29778; 11.43333

Географија уреди

Местоположба уреди

Рослебен се наоѓа во долината на реката Унштрут.

Соседни општини уреди

Следниве општини се граничеле со градот пред неговото распуштање (од север надесно): Алштет (Саксонија-Анхалт) (округ Мансфелд-Јужен Харц, Саксонија-Анхалт), Кверфурт (округ Зале (округ), Саксонија-Анхалт), Кајзерпфалц (округ Бургенланд (округ), Саксонија-Анхалт), Вие, Дондорф, Наузиц, Гехофен, Калбсрит и Хајгендорф (сите во округот Кифхојзер).

Градски единици уреди

Градот Рослебен се состоел од следниве единици:

  • Рослебен
  • Ботендорф
  • Шеневерда

Галерија уреди

Надворешни врски уреди