Кајзерпфалц (Саксонија-Анхалт)

Кајзерпфалц (германски: Kaiserpfalz) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јули 2009 со спојување на поранешните независни општини Буха, Мемлебен и Волмирштет.

Кајзерпфалц
Кајзерпфалц (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Кајзерпфалц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 9
Градоначалник Уве Рајхе
Основни податоци
Површина 41 км2
Население 1.540 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06642
Повик. бр. 034465, 034672
Местоположба на Кајзерпфалц во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°15′0″N 11°29′0″E / 51.25000° СГШ; 11.48333° ИГД / 51.25000; 11.48333

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)