Вие (Германија)

град во Германија

Вие (германски: Wiehe) — поранешен град во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 24 километри јужно од Зангерхаузен и 32 километри северно од Вајмар.

Вие (Германија)
Место во Рослебен-Вие
Поранешното Градско собрание
Поранешното Градско собрание
Поранешното Градско собрание
Грб на Вие (Германија)
Вие (Германија) во рамките на Германија
Вие (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Рослебен-Вие
Основни податоци
Површина 24,52 км2
Надм. височина 140 м
Население 1.871  (31 декември 2017)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06571
Повик. бр. 034672
Портал www.stadt-wiehe.de
Координати 51°16′0″N 11°25′0″E / 51.26667° СГШ; 11.41667° ИГД / 51.26667; 11.41667Координати: 51°16′0″N 11°25′0″E / 51.26667° СГШ; 11.41667° ИГД / 51.26667; 11.41667

Географија уреди

Местоположба уреди

Вие се наоѓа во долината на реката Унштрут.

Познати жители уреди

Надворешни врски уреди