Рикерсдорф (Тирингија)

Рикерсдорф (германски: Rückersdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Рикерсдорф
Reusterturm.jpg
Грб на Рикерсдорф
Рикерсдорф (Тирингија) is located in Германија
Рикерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Месни единици 2
Градоначалник Конрад Буркхарт
Основни податоци
Површина 12,47 км2
Надм. височина 270−373 м
Население 730 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Местоположба на Рикерсдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°49′0″N 12°13′0″E / 50.81667° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.81667; 12.21667Координати: 50°49′0″N 12°13′0″E / 50.81667° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.81667; 12.21667

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Соседни општини близу Рикерсдорф се Браунихсвалде, Хилберсдорф, Кауерн, Линда кај Вајда, Пајцдорф и градот Ронебург во округот Грајц; Хојкевалде и Јонасвалде во округот Алтенбург; како и градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Општински единициУреди

Општински единици на Рикерсдорф се Хазелбах и Ројст.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)