Хојкевалде (Тирингија)

Хојкевалде (германски: Heukewalde) — германска општина во округот Алтенбург, во Тирингија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Хојкевалде (Тирингија)
Грб на Хојкевалде (Тирингија)
Хојкевалде (Тирингија) is located in Германија
Хојкевалде (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Градоначалник Мајк Пивак
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 275 м
Население 187 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.heukewalde.de
Местоположба на Хојкевалде (Тирингија) во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°50′10″N 12°16′3″E / 50.83611° СГШ; 12.26750° ИГД / 50.83611; 12.26750Координати: 50°50′10″N 12°16′3″E / 50.83611° СГШ; 12.26750° ИГД / 50.83611; 12.26750

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Општини кои се граничат со Хојкевалде се: Јонасвалде, Постерштајн и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; како и Рикерсдорф и Пајцдорф во округот Грајц.

ИсторијаУреди

Хојкевалде бил првпат споменат во списите на 9 декември 1152. Од 1826 до 1920 припаѓал на Саксо-Алтенбург.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди