Хилберсдорф (германски: Hilbersdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Хилберсдорф
Хилберсдорф во рамките на Германија
Хилберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Месни единици 2
Градоначалник Ерхард Дерфер
Основни податоци
Површина 4,01 км2
Надм. височина 300 м
Население 200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Местоположба на Хилберсдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 12°9′0″E / 50.81667° СГШ; 12.15000° ИГД / 50.81667; 12.15000

Географија

уреди

Соседни општини

уреди

Општини близу Хилберсдорф се Кауерн, Линда кај Вајда, Рикерсдорф и градот Ронебург во округот Грајц, како и слободниот град Гера.

Општински единици

уреди

Во рамки на Хилберсдорф има две единици: Хилберсдорф и Русдорф.

Историја

уреди

Се верува дека основањето и населување на манастирот Милденфурт кај Виншендорф се случило во 12 век. Во текот на неговата турбулентна историја, селата припаѓале на Саксонија, на Алтенбург и конечно на Тирингија. Од 1952, па натаму, општината припаѓала на Округот Гера, како и на округот со истото име. Во 1990, Округот Гера бил припоен кон Тирингија. Во 1994, окрузите во Тирингија биле повторно оформени, а Хилберсдорф припаднал на округот Грајц.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)