Браунихсвалде (германски: Braunichswalde) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Браунихсвалде
Црква во Браунихсвалде
Црква во Браунихсвалде
Црква во Браунихсвалде
Грб на Браунихсвалде
Браунихсвалде во рамките на Германија
Браунихсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Лендерек
Градоначалник Хајнц Клигел (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,18 км2
Надм. височина 325 м
Население 612 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036608
Местоположба на Браунихсвалде во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°48′0″N 12°13′0″E / 50.80000° СГШ; 12.21667° ИГД / 50.80000; 12.21667

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)